Blog

ÖĞRENCİLER VE VELİLER İÇİN VERİMLİ TATİL ÖNERİLERİ

by in Blog 18 Eylül 2018

ÖĞRENCİLER VE VELİLER İÇİN VERİMLİ TATİL ÖNERİLERİ

Öğrencilerin dört gözle beklediği yaz tatili 8 Haziran Cuma günü başlıyor. Ancak yaklaşık üç ay boyunca serviş koşuşturması, sınav stresi ve zil sesinden uzak kalacak olan öğrencilerin tatil rehavetine kapılmamaları gerekiyor. Gelecek dönemi iyi karşılamak isteyen öğrenciler mutlaka bir tatil programı hazırlamalı, ders çalışmayı ihmal etmemeli, konu tekrarları yapmalı, yeni konulara çalışmalı ve bol bol kitap okumalıdır.

Televizyon , tablet , bilgisayar başında geçirilen boş zamanlar dinlenmekten çok yorgunluk yaratacaktır. Tabiî ki birçok öğrenci bu fırsatı kitap, defter kapağı açmadan, okullar açılana kadar televizyon seyrederek, tablette oyun oynayarak, dışarıda geç saate kadar vakit geçirip geç saatlerde yatarak değerlendirme eğilimindedir. Bu düzene alışık olmayan fizyolojik yapı yavaş yavaş tembelliğe alışır. Dolayısıyla tatil boyunca tembelliğe alışan bu yapı okul açıldığında zorlanır ve kendini toplamadan güçlükler çeker.

Bunların önüne geçmek için her öğrencinin kendi durumuna göre bir çalışma stratejisi belirlemesi gereklidir. Kısa ve uzun vadeli hedefler oluşturulmalıdır. Bu hedefler öğrencinin çalışma isteğini kamçılayacak doğrultuda olmalıdır. Hayali ve gerçekleşmesi zor hedeflerin öğrencinin ümidini kıracağını ve çalışma isteğini azaltacağı unutulmamalıdır. Bu dönemde uygulanacak 4 strateji şu şekildedir:

1.Konu tekrarı yapmak

2.Eksik kalan konuları tamamlamak

3.Yeni konulara çalışmak

4.Bol bol kitap okumak

Sadece öğrenciler değil velilere de öneriler olmazsa olmazlardandır. Çocukların sağlıklı bireyler olarak yetişmesinde ‘koşulsuz sevgi’ ve ‘güven’ duygusu çok önemlidir. Bu doğrultuda veliler; çocuklarıyla düşük not alma nedenlerini birlikte tartışıp çözüm üretmelidir. Karar alma süreçlerinde çocuklarınızı da dahil ederek sorumluluk bilincinin oluşmasına katkı sağlanmalıdır. Çocuklarınızla mümkün olduğunca zaman geçirilmelidir. Tatili birbirinizi anlamak, daha iyi tanımak ve birbirinizin arkadaşlığından zevk almak için geçirin ve değerlendirin. Veliler her çocuğun yetenek ve becerileri bakımından kendine özgü özellikleri olduğunu unutmamalıdır ve başka bir çocukla asla kıyaslamamalıdır.

TATİLİ VERİMLİ GEÇİRMENİN KISACA YOLLARI :

– Mutlaka bir tatil programı hazırlayın.

– Ailenizle birlikte tatil yapın.

– Tatilde ders çalışmayı ihmal etmeyin.

– Günün, her haftanın sonunda ulaşmayı düşündüğünüz yeni hedefler belirleyin.

– Konu tekrarları yapın.

– Eksik kalan konuları tamamlayın.

– Yeni konulara çalışın.

– Bolca kitap okuyun.

– Dinlenmeye, gezmeye vakit ayırın.

– Sosyal faaliyetlere ( tiyatro, sinema, konser, spor ) zaman ayırın.

Psikolog Çağrı ÇOBANOĞLU

PUSULA PSİKOLOJİ SİVAS

TEL/GSM: 05302604242

Site: www.pusulapsikolojisivas.com
Adres: İstasyon Cad. Örtülüpınar Mah. Özkahya Apt. No:42 K:4 D:9 Sivas/Merkez

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir